window.pipedriveLeadboosterConfig = {base: 'leadbooster-chat.pipedrive.com',companyId: 6339110,playbookId: 4475};

Kompensationsgebyr: Hvornår og hvor meget må du pålægge debitor?

Hvis din kunde / debitor er en virksomhed, har du siden 1. marts 2013 kunne pålægge kunden et kompensationsgebyr ud over det skyldige beløb og rykkergebyrer jf. forrige afsnit. Dette er beskrevet i rentelovens rentelovens §9 a og gebyret størrelse beskrives i §9 a stk. 4

Den nye regel gælde alle krav som er forfaldne den 1. marts 2013 eller senere.

I følgende korte video gennemgår jeg reglerne for kompensationsgebyret:

Gebyrets størrelse er 310 kr. som du må pålægge så snart dit krav er forfaldent. Husk at du kun må pålægge gebyret hvis din kunde er en virksomhed. Det kræver ingen forudgående eller særskildt varsling at pålægge gebyret. I praksis kan du vælge at lægge komensationsgebyret sammen med din rykker 1 (så sparer du lidt på portoen, og du understreger over for din kunde at du mener det alvorligt). Jeg vil kun anbefale dig at gøre dette, hvis du før rykker 1 har sendt en venlig påmindelse uden gebyrer. 

Du kan læse mere om rykkerloven her

Relaterede artikler om renter og rykkerprocessen: 

Relaterede artikler om udenretlig inkasso 

Øvrige relaterede artikler 

0 Kommentarer

Skriv en kommentar

Relaterede artikler

Likvido har allerede hjulpet
over 1.000 virksomheder med
at inddrive +100 mio kr.

Mød Likvido

Kom i gang med Likvido

Skab en bedre oplevelse for dine kunder og færre bekymringer for dig.
Opret dig gratis på få minutter.